Adaptační program

Příchod dětí do mateřské školy je důležitý životní krok pro dítě i jejich rodiče. Proto se naše mateřské škola rozhodla pro co nejméně stresující začátek školního roku a nabízí dětem i jejich rodičům adaptační program.

Harmonogram adaptace

Seznámení s prostředím třídy a paní třídní učitelkou.
Vše za doprovodu rodiče, pobyt ve školce max. 1 hodinu.
Nejlépe v čase 7.30 – 8.30 nebo od 8.00 – 9.00 hod.
Individuální zodpovězení dotazů ze strany rodičů pedagogem.

1. týden

Pobyt s dítětem ve třídě jen krátkou dobu, říci dítěti, že si chvíli pohraje a maminka např. nakoupí a přijde. Pobyt ve školce max. do 9.30 hod.
Domluvit si s dítětem ranní rituál – mávání přes okno, pusa, čekání na zvonek – dítě Vám otevře, jak zazvoníte.
Pro dítě jsou rituály důležité pokud je pravidelně dodržujete, dítě se cítí jistě a nemá strach, že jste na něj zapomněli.

VŽDY ŘÍKEJTE DÍTĚTI KDY PŘIJDETE! (PO OBĚDĚ, PO SPANÍ, NA ZAHRÁDKU …)

2. týden

Dopolední docházka dítěte do mateřské školy.
Odchod před obědem v 11.00 hod. nebo po obědě ve 12.15 hod.
Vše záleží na adaptací dítěte a individuální domluvě s pedagogem.

3. týden

Pokud dítě zvládá odloučení od rodičů a adaptaci bez problému, je možné vyzkoušet celodenní docházku např. 2 dny v týdnu.
Dítě by odcházelo po spaní, nejlépe ve 14.30 – 14.45 hod.

Pokud si dítě zvyká pomaleji, nespěchejte, potřebuje více času, pokračujte v postupné adaptaci, kterou si domluvíte individuálně s pedagogem na třídě.

KDYŽ VAŠE DÍTĚ ZVLÁDÁ ADAPTAČNÍ PROGRAM BEZ PROBLÉMŮ, JE ZVYKLÉ NA ODLOUČENÍ, JEZDÍ K PRARODIČŮM, KDE JE BEZ VÁS, JE MOŽNÉ SE DOMLUVIT INDIVIDUÁLNĚ S PANÍ UČITELKOU
NA CELODENNÍ DOCHÁZCE DŘÍVE.

Rady pro rodiče nových dětí

1. Povídejte si s dětmi o školce.
  2. Snažte se děti před vstupem do školy naučit obléci alespoň tepláky, budou si jistější v převlékání, nezůstanou bezradní.
    V kolektivu nesou děti neznalost oblékání velmi špatně. Je samozřejmostí, že jim paní učitelka pomůže.
  3. Dítě si může nosit do školky malou plyšovou hračku z domu, přitulí se k ní, když se mu stýská.
  4. Stanovte si pravidelný ranní rituál – ,,mávání přes okno“.
  5. Říkejte dítěti, kdy pro něj přijdete!
  6. Neprodlužujte ranní rozloučení s dítětem je to spíše na škodu.
  7. Neplačte před dětmi, ale až před školkou.
  8. Věřte nám, že to s Vámi myslíme dobře. Jde nám o to, aby byly děti ve třídě spokojené a veselé.
  9. Nebojte se na cokoliv zeptat.

Pokud jste v práci nervózní, nemůžete pracovat a máte strach o Vaše dítě, tak nám klidně zatelefonujte a zeptejte se nás, jak to zvládá.